Клошвиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клошвиц
Место во Залцатал
Грб на Клошвиц
Клошвиц is located in Германија
Клошвиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Општина Залцатал
Основни податоци
Површина 10 км2
Надм. височина 132 м
Население 478  (31 декември 2006)
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06198
Повик. бр. 034607
Портал www.westlichersaalkreis.de
Местоположба на место Клошвиц во рамките на округот Зале
Карта
Координати 51°34′59″N 11°45′0″E / 51.58306° N; 11.75000° E / 51.58306; 11.75000Координати: 51°34′59″N 11°45′0″E / 51.58306° N; 11.75000° E / 51.58306; 11.75000

Клошвиц (германски: Kloschwitz) — село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Залцатал.