Финштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Финштет
Место во Залцатал
Финштет is located in Германија
Финштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Општина Залцатал
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 132 м
Население 236  (31 декември 2006)
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06198
Повик. бр. 034609
Портал www.westlichersaalkreis.de
Местоположба на место Финштет во рамките на округот Зале
Карта
Координати 51°32′59″N 11°46′59″E / 51.54972° СГШ; 11.78306° ИГД / 51.54972; 11.78306Координати: 51°32′59″N 11°46′59″E / 51.54972° СГШ; 11.78306° ИГД / 51.54972; 11.78306

Финштет (германски: Fienstedt) е село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Залцатал.