Цапендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цапендорф
Место во Залцатал
Цапендорф is located in Германија
Цапендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Општина Залцатал
Основни податоци
Површина 11 км2
Надм. височина 90 м
Население 1.543  (31 декември 2006)
 - Густина 140 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06179
Повик. бр. 034609
Портал westlichersaalekreis.de
Местоположба на место Цапендорф во рамките на округот Зале
Карта
Координати 51°30′28″N 11°48′22″E / 51.50778° СГШ; 11.80611° ИГД / 51.50778; 11.80611Координати: 51°30′28″N 11°48′22″E / 51.50778° СГШ; 11.80611° ИГД / 51.50778; 11.80611

Цапендорф (германски: Zappendorf) е село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Залцатал.