Бенштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бенштет
Место во Залцатал
Bennstedt.jpg
Грб на Бенштет
Бенштет во рамките на Германија
Бенштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Општина Залцатал
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 114 м
Население 1.558  (31 декември 2008)
 - Густина 173 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06198
Повик. бр. 034601
Портал www.westlichersaalkreis.de
Местоположба на место Бенштет во рамките на округот Зале
Карта
Координати 51°28′59″N 11°49′59″E / 51.48306° СГШ; 11.83306° ИГД / 51.48306; 11.83306Координати: 51°28′59″N 11°49′59″E / 51.48306° СГШ; 11.83306° ИГД / 51.48306; 11.83306

Бенштет (германски: Bennstedt) — село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Залцатал.

Галерија[уреди | уреди извор]