Шохвиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шохвиц
Место во Залцатал
Шохвиц is located in Германија
Шохвиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Општина Залцатал
Основни податоци
Површина 16 км2
Надм. височина 123 м
Население 1.251  (31 декември 2006)
 - Густина 78 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06179
Повик. бр. 034609
Портал westlichersaalkreis.de
Местоположба на место Шохвиц во рамките на округот Зале
Карта
Координати 51°31′49″N 11°45′9″E / 51.53028° N; 11.75250° E / 51.53028; 11.75250Координати: 51°31′49″N 11°45′9″E / 51.53028° N; 11.75250° E / 51.53028; 11.75250

Шохвиц (германски: Schochwitz) е село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Залцатал.