Прејди на содржината

Хоентурм

Координати: 51°31′N 12°6′E / 51.517° СГШ; 12.100° ИГД / 51.517; 12.100
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хоентурм
Градски дел во Ландсберг
Хоентурм
Хоентурм
Хоентурм
Грб на Хоентурм
Хоентурм во рамките на Германија
Хоентурм
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Град Ландсберг
Основни податоци
Површина 8 км2
Надм. височина 107 м
Население 1.629  (31 декември 2009)
 - Густина 204 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06188
Повик. бр. 034602
Координати 51°31′N 12°6′E / 51.517° СГШ; 12.100° ИГД / 51.517; 12.100

Хоентурм (германски: Hohenthurm) — село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 септември 2010 е дел од градот Ландсберг.