Лангенбоген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лангенбоген
Место во Тојчентал
Грб на Лангенбоген
Лангенбоген is located in Германија
Лангенбоген
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Општина Тојчентал
Основни податоци
Површина 7 км2
Надм. височина 95 м
Население 2.622  (31 декември 2006)
 - Густина 375 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06179
Повик. бр. 034601
Портал www.langenbogen.de
Местоположба на место Лангенбоген во рамките на округот Зале
Карта
Координати 51°29′0″N 11°47′0″E / 51.48333° СГШ; 11.78333° ИГД / 51.48333; 11.78333Координати: 51°29′0″N 11°47′0″E / 51.48333° СГШ; 11.78333° ИГД / 51.48333; 11.78333

Лангенбоген е село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од општината Тојчентал.