Деблиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Деблиц
Место во Ветин-Лебејин
Деблиц is located in Германија
Деблиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Град Ветин-Лебејин
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 94 м
Население 162  (31 декември 2009)
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06198
Повик. бр. 034607
Координати 51°33′27″N 11°49′49″E / 51.55750° N; 11.83028° E / 51.55750; 11.83028Координати: 51°33′27″N 11°49′49″E / 51.55750° N; 11.83028° E / 51.55750; 11.83028

Деблиц (германски: Döblitz) — село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011 е дел од градот Ветин-Лебејин.