Брахвиц

Координати: 51°32′13″N 11°52′15″E / 51.53694° СГШ; 11.87083° ИГД / 51.53694; 11.87083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Брахвиц
Место во Ветин-Лебејин
Поглед кон Брахвиц
Поглед кон Брахвиц
Поглед кон Брахвиц
Грб на Брахвиц
Брахвиц во рамките на Германија
Брахвиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Град Ветин-Лебејин
Основни податоци
Површина 8 км2
Надм. височина 99 м
Население 988  (31 декември 2009)
 - Густина 124 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06198
Повик. бр. 0345
Координати 51°32′13″N 11°52′15″E / 51.53694° СГШ; 11.87083° ИГД / 51.53694; 11.87083

Брахвиц (германски: Brachwitz) — село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011 е дел од градот Ветин-Лебејин.