Науендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Науендорф
Место во Ветин-Лебејин
Грб на Науендорф
Науендорф во рамките на Германија
Науендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Град Ветин-Лебејин
Основни податоци
Површина 12 км2
Надм. височина 144 м
Население 1.761  (31 декември 2009)
 - Густина 147 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06193
Повик. бр. 034603
Координати 51°36′10″N 11°53′5″E / 51.60278° СГШ; 11.88472° ИГД / 51.60278; 11.88472Координати: 51°36′10″N 11°53′5″E / 51.60278° СГШ; 11.88472° ИГД / 51.60278; 11.88472

Науендорф (германски: Nauendorf) — село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011 е дел од градот Ветин-Лебејин.