Гимриц

Координати: 51°34′N 11°52′E / 51.567° СГШ; 11.867° ИГД / 51.567; 11.867
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гимриц
Место во Ветин-Лебејин
Црквата во Гимриц
Црквата во Гимриц
Црквата во Гимриц
Гимриц во рамките на Германија
Гимриц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Град Ветин-Лебејин
Основни податоци
Површина 8 км2
Надм. височина 151 м
Население 345  (31 декември 2009)
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06198
Повик. бр. 034607
Координати 51°34′N 11°52′E / 51.567° СГШ; 11.867° ИГД / 51.567; 11.867

Гимриц (германски: Gimritz) — село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011 е дел од градот Ветин-Лебејин.