Дорнштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дорнштет
Место во Тојчентал
Дорнштет is located in Германија
Дорнштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Општина Тојчентал
Основни податоци
Површина 10 км2
Надм. височина 139 м
Население 752  (31 декември 2006)
 - Густина 75 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06179
Повик. бр. 034636
Портал www.dornstedt.de
Местоположба на место Дорнштет во рамките на округот Зале
Карта
Координати 51°25′0″N 11°45′0″E / 51.41667° N; 11.75000° E / 51.41667; 11.75000Координати: 51°25′0″N 11°45′0″E / 51.41667° N; 11.75000° E / 51.41667; 11.75000

Дорнштет — село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Тојчентал.