Прејди на содржината

Пајсен (Залекрајс)

Координати: 51°30′10″N 12°3′28″E / 51.50278° СГШ; 12.05778° ИГД / 51.50278; 12.05778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пајсен
Место во Ландсберг
Хотел во Пајсен
Хотел во Пајсен
Хотел во Пајсен
Грб на Пајсен
Пајсен (Залекрајс) во рамките на Германија
Пајсен (Залекрајс)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Град Ландсберг
Место единици 4
Основни податоци
Површина 10,34 км2
Надм. височина 97 м
Население 1.019  (31 декември 2009)
 - Густина 99 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06188
Повик. бр. 0345
Портал www.peissen.de
Координати 51°30′10″N 12°3′28″E / 51.50278° СГШ; 12.05778° ИГД / 51.50278; 12.05778

Пајсен (германски: Peißen) — село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 септември 2010 година е дел од градот Ландсберг.