Естлихер Залкрајс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Естлихер Залкрајс (германски: Östlicher Saalkreis) е поранешна општинска заедница во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓала источно од Хале (Зале). Седиштето на општинската заедница било во Ландсберг. Била распуштена во септември 2010.

Општинската заедница Естлихер Залкрајс се состоела од следниве општини:

  1. Хоентурм
  2. Ландсберг
  3. Пајсен

Координати: 51°32′N 12°10′E / 51.533° N; 12.167° E / 51.533; 12.167