Анхалт-Битерфелд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Анхалт-Битерфелд
Landkreis Anhalt-Bitterfeld

Округ
Anhalt-Bitterfeld in S-A.svg
Земја Германија
ПокраинаСаксонија-Анхалт
Адм. цент.Кетен (Анхалт)
Површина
 • Вкупна1,452 км2 (561 ми2)
Население (31 декември 2018)[1]
 • Вкупно159.854
 • Густина110/км2 (290/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Рег. таб.ABI
Мреж. местоwww.anhalt-bitterfeld.de

Анхалт-Битерфелд (германски: Anhalt-Bitterfeld) — округ (Kreis)во Саксонија-Анхалт, Германија. Негов главен град е Кетен (Анхалт).

Историја[уреди | уреди извор]

Овој округ бил основан со спојување на поранешните окрузи Битерфелд, Кетен и голем дел од Анхалт-Цербст, како дел реформата во 2007.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Округот Анхалт-Битерфелд се состои од следниве општини:[2]

Градови Општини
  1. Акен (Елба)
  2. Битерфелд-Волфен
  3. Кетен (Анхалт)
  4. Рагун-Јесниц
  5. Зандерсдорф-Брена
  6. Зидлихес Анхалт
  7. Цербст
  8. Цербих
  1. Мулдештаузе
  2. Остернинбургер Ланд

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 51°43′N 12°4′E / 51.717° СГШ; 12.067° ИГД / 51.717; 12.067