Вестлихе Берде

Координати: 51°56′N 11°13′E / 51.933° СГШ; 11.217° ИГД / 51.933; 11.217
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на ЗО Вестлихе Берде

Вестлихе Берде (германски: Westliche Börde) — заедница на општини во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Пред 1 јануари 2010, бил Амт. Се наоѓа околу 35 километри југозападно од Магдебург, во западниот дел на Magdeburger Börde. Седиштето на заедницата на општини е во Гренинген.

Заедницата на општини Вестлихе Берде се состои од следниве општини:

  1. Ам Гросен Брух
  2. Ауслебен
  3. Гренинген
  4. Кропенштет
  5. Вакерслебен

51°56′N 11°13′E / 51.933° СГШ; 11.217° ИГД / 51.933; 11.217