Вакерслебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вакерслебен
Место во Хетенслебен
Црквата во Вакерслебен
Црквата во Вакерслебен
Грб на Вакерслебен
Вакерслебен is located in Германија
Вакерслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општина Хетенслебен
Основни податоци
Површина 16 км2
Надм. височина 82 м
Население 723  (31 декември 2006)
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39393
Повик. бр. 039401
Местоположба на место Вакерслебен во рамките на округот Берде
Карта
Координати 52°4′0″N 11°1′0″E / 52.06667° СГШ; 11.01667° ИГД / 52.06667; 11.01667Координати: 52°4′0″N 11°1′0″E / 52.06667° СГШ; 11.01667° ИГД / 52.06667; 11.01667

Вакерслебен (германски: Wackersleben) — село и поранешна општина во округот Берде во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 2 јануари 2010, е дел од општината Хетенслебен.