Кропенштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кропенштет
Административен објект во Кропенштет
Административен објект во Кропенштет
Грб на Кропенштет
Кропенштет is located in Германија
Кропенштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општ. заед. Вестлихе Берде
Градоначалник Јоаким Виламовски (ДХС)
Основни податоци
Површина 39 км2
Надм. височина 99 м
Население 1.402 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39397
Повик. бр. 039264
Портал www.vgem-
westlicheboerde.de
Местоположба на град Кропенштет во рамките на округот Берде
Карта
Координати 51°55′N 11°18′E / 51.917° СГШ; 11.300° ИГД / 51.917; 11.300Координати: 51°55′N 11°18′E / 51.917° СГШ; 11.300° ИГД / 51.917; 11.300

Кропенштет (германски: Kroppenstedt) — град во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа југозападно од Магдебург. Дел е од заедницата на општини Вестлихе Берде.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)