Прејди на содржината

Голдене Ауе (Саксонија-Анхалт)

Координати: 51°26′N 11°02′E / 51.433° СГШ; 11.033° ИГД / 51.433; 11.033
Од Википедија — слободната енциклопедија

Голдене Ауе (германски: Goldene Aue) — заедница на општини во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Пред 1 јануари 2010, била Амт. Се наоѓа јужно и западно од Зангерхаузен. Именувана е по долината Голдене Ауе. Седиштето на заедницата на општини е во Келбра.

Заедница на општини Голдене Ауе се состои од следниве општини:

  1. Берга
  2. Брикен-Хакпфифел
  3. Едерслебен
  4. Келбра
  5. Валхаузен

51°26′N 11°02′E / 51.433° СГШ; 11.033° ИГД / 51.433; 11.033