Залцланд (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Залцландкрајс
Landkreis Salzlandkreis

округ
Знаме на Залцландкрајс Landkreis SalzlandkreisГрб на Залцландкрајс Landkreis Salzlandkreis
Карта
Земја Германија
ПокраинаСаксонија-Анхалт
СедиштеБернбург
Површина
 • Вкупна1,425,9 км2 (550,5 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно187.457
 • Густина130/км2 (340/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.SLK, ASL, BBG, SBK, SFT
Мреж. местоwww.kreis-slk.de

Залцланд (германски: Salzlandkreis) — округ во средишниот дел на Саксонија-Анхалт, Германија. Тој се граничи со (од запад надесно) окрузите Харц, Берде, Магдебург, Јерихов, Анхалт-Битерфелд, Мансфелд-Јужен Харц и Зале.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот бил основан со спојување на поранешните окрузи Бернбург, Шенебек и Ашерслебен-Штасфурт (освен градот Фалкенштајн) како дел од реформата на окрузите во Саксонија-Анхалт во 2007.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Округот Залцланд се состои од следниве административни единици:[2]

Слободни градови Слободни општини
 1. Ашерслебен
 2. Барби
 3. Бернбург
 4. Калбе
 5. Хеклинген
 6. Кенерн
 7. Нинбург
 8. Шенебек
 9. Зеланд
 10. Штасфурт
 1. Берделанд
Општински заедници
 1. Бердеауе
 2. Берде-Хакел
 3. Борне
 4. Егелн1, 2
 5. Волмирслебен
 1. Алслебен2
 2. Гирслебен
 3. Гистен1, 2
 4. Илберштет
 5. Плецкау
1седиште на заедницата на општини;2град

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)
 2. „Статистичко биро на Саксонија-Анхалт“. Архивирано од изворникот на 2017-05-15. Посетено на 2011-10-12.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 51°50′N 11°35′E / 51.833° СГШ; 11.583° ИГД / 51.833; 11.583