Брикен-Хакпфифел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брикен-Хакпфифел
Брикен-Хакпфифел is located in Германија
Брикен-Хакпфифел
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Општ. заед. Голдене Ауе
Градоначалник Михаел Пекрун
Основни податоци
Површина 17 км2
Надм. височина 140 м
Население 975 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06528
Повик. бр. 034656
Портал www.vwg-goldene-aue.de
Местоположба на Брикен-Хакпфифел во рамките на округот Мансфелд-Зидхарц
Карта
Координати 51°25′50″N 11°11′50″E / 51.43056° СГШ; 11.19722° ИГД / 51.43056; 11.19722Координати: 51°25′50″N 11°11′50″E / 51.43056° СГШ; 11.19722° ИГД / 51.43056; 11.19722

Брикен-Хакпфифел (германски: Brücken-Hackpfüffel) — општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Била создадена на 1 јануари 2009 со спојување на поранешните општини Брикен и Хакпфифел.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)