Валхаузен (Саксонија-Анхалт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Валхаузен
Црквата во Валхаузен
Црквата во Валхаузен
Црквата во Валхаузен
Грб на Валхаузен
Валхаузен (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Валхаузен (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Општ. заед. Голдене Ауе
Месни единици 2
Градоначалник Клаус Хиншинг
Основни податоци
Површина 35 км2
Надм. височина 138 м
Население 2.446 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 70 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06528
Повик. бр. 034656
Портал www.wallhausen-helme.de
Местоположба на Валхаузен во рамките на округот Мансфелд-Зидхарц
Карта
Карта
Координати 51°28′N 11°11′E / 51.467° СГШ; 11.183° ИГД / 51.467; 11.183Координати: 51°28′N 11°11′E / 51.467° СГШ; 11.183° ИГД / 51.467; 11.183

Валхаузен (германски: Wallhausen) — општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на реката Хелме, северно од планинскиот масив Кифхојзер и границата со Тирингија. Валхаузен е дел од заедницата на општини Голдене Ауе.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)