Борнштет (Мансфелд-Јужен Харц)

Координати: 51°28′59″N 11°28′59″E / 51.48306° СГШ; 11.48306° ИГД / 51.48306; 11.48306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Борнштет
Борнштет (Мансфелд-Јужен Харц) во рамките на Германија
Борнштет (Мансфелд-Јужен Харц)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Јужен Харц
Општ. заед. Мансфелдер Грунд-Хелбра
Градоначалник Ларс Розе
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 217 м
Население 797 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 89 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06295
Повик. бр. 03475
Местоположба на Борнштет во рамките на округот Мансфелд-Јужен Харц
Карта
Карта
Координати 51°28′59″N 11°28′59″E / 51.48306° СГШ; 11.48306° ИГД / 51.48306; 11.48306

Борнштет (германски: Bornstedt) — општина во округот Мансфелд-Јужен Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)