Прејди на содржината

Хергисдорф

Координати: 51°31′59″N 11°28′59″E / 51.53306° СГШ; 11.48306° ИГД / 51.53306; 11.48306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хергисдорф
Поглед кон црквата во Хергисдорф
Поглед кон црквата во Хергисдорф
Поглед кон црквата во Хергисдорф
Грб на Хергисдорф
Хергисдорф во рамките на Германија
Хергисдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Општ. заед. Мансфелдер Грунд-Хелбра
Градоначалник Норберт Борн
Основни податоци
Површина 10 км2
Надм. височина 185 м
Население 1.551 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 155 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06313
Повик. бр. 034772
Портал www.hergisdorf.de
Местоположба на Хергисдорф во рамките на округот Мансфелд-Зидхарц
Карта
Карта
Координати 51°31′59″N 11°28′59″E / 51.53306° СГШ; 11.48306° ИГД / 51.53306; 11.48306

Хергисдорф (германски: Hergisdorf) — општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија.

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)