Јужен Харц

Координати: 51°29′N 11°04′E / 51.483° СГШ; 11.067° ИГД / 51.483; 11.067
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужен Харц
Поглед кон Јужен Харц
Поглед кон Јужен Харц
Поглед кон Јужен Харц
Јужен Харц во рамките на Германија
Јужен Харц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Јужен Харц
Основни податоци
Површина 236 км2
Надм. височина 145 м
Население 9.225 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06526
Повик. бр. 034651, 034653, 034654, 034656, 034658
Местоположба на Јужен Харц во рамките на округот Мансфелд-Јужен Харц
Карта
Карта
Координати 51°29′N 11°04′E / 51.483° СГШ; 11.067° ИГД / 51.483; 11.067

Јужен Харц (германски: Südharz) — општина во округот Мансфелд-Јужен Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Била создадена на 1 јануари 2010 со спојување на поранешните општини Бенунген, Брајтенштајн, Брајтунген, Дитерсдорф, Дребсдорф, Хајнроде, Хаин, Клајнлајнунген, Квестенберг, Росла, Ротлебероде, Швенда и Уфтрунген. Викероде и Штолберг се приклучиле во септември 2010.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)