Прејди на содржината

Зегебит Мансфелдер Ланд

Координати: 51°28′N 11°41′E / 51.467° СГШ; 11.683° ИГД / 51.467; 11.683
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зегебит Мансфелдер Ланд
Зегебит Мансфелдер Ланд во рамките на Германија
Зегебит Мансфелдер Ланд
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Основни податоци
Површина 108 км2
Надм. височина 95 м
Население 8.916 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 83 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Местоположба на Зегебит Мансфелдер Ланд во рамките на округот Мансфелд-Зидхарц
Карта
Карта
Координати 51°28′N 11°41′E / 51.467° СГШ; 11.683° ИГД / 51.467; 11.683
Зебург

Зегебит Мансфелдер Ланд (германски: Seegebiet Mansfelder Land) — општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Била создадена на 1 јануари 2010 со спојување на поранешните општини Амсдорф, Азелебен, Ердеборн, Хорнбург, Литхендорф, Нехаузен, Реблинген ам Зе, Зебург, Штетен и Ванслебен ам Зе.

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)