Прејди на содржината

Зебург (Саксонија-Анхалт)

Координати: 51°28′59″N 11°41′59″E / 51.48306° СГШ; 11.69972° ИГД / 51.48306; 11.69972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зебург
Место во Зегебит Мансфелдер Ланд
Поглед на Зебург
Поглед на Зебург
Поглед на Зебург
Грб на Зебург
Зебург (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Зебург (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Општина Зегебит Мансфелдер Ланд
Основни податоци
Површина 14,84 км2
Надм. височина 90 м
Население 576  (31 декември 2008)
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06317
Повик. бр. 034774
Портал http://www.seegebiet-mansfelder-land.de
Координати 51°28′59″N 11°41′59″E / 51.48306° СГШ; 11.69972° ИГД / 51.48306; 11.69972

Зебург (германски: Seeburg) — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 година е дел од општината Зегебит Мансфелдер Ланд.