Литхендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Литхендорф
Место во Зегебит Мансфелдер Ланд
Грб на Литхендорф
Литхендорф се наоѓа во Германија
Литхендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Општина Зегебит Мансфелдер Ланд
Основни податоци
Површина 8 км2
Надм. височина 100 м
Население 639  (31 декември 2006)
 - Густина 80 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06317
Повик. бр. 03475
Координати 51°30′00″ СГШ 11°37′59″ ИГД / 

Литхендорф (германски: Lüttchendorf) е село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Зегебит Мансфелдер Ланд.