Нехаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нехаузен
Место во Зегебит Мансфелдер Ланд
Нехаузен се наоѓа во Германија
Нехаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Општина Зегебит Мансфелдер Ланд
Основни податоци
Површина 13 км2
Надм. височина 149 м
Население 275  (31 декември 2006)
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06295
Повик. бр. 034773
Координати 51°31′59″ СГШ 11°41′59″ ИГД / 

Нехаузен (германски: Neehausen) е село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Зегебит Мансфелдер Ланд.