Прејди на содржината

Азелебен

Координати: 51°28′59″N 11°40′59″E / 51.48306° СГШ; 11.68306° ИГД / 51.48306; 11.68306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Азелебен
Место во Зегебит Мансфелдер Ланд
Поглед кон Азелебен
Поглед кон Азелебен
Поглед кон Азелебен
Грб на Азелебен
Азелебен во рамките на Германија
Азелебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Општина Зегебит Мансфелдер Ланд
Основни податоци
Површина 4 км2
Надм. височина 76 м
Население 523  (31 декември 2006)
 - Густина 131 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06317
Повик. бр. 034774
Координати 51°28′59″N 11°40′59″E / 51.48306° СГШ; 11.68306° ИГД / 51.48306; 11.68306

Азелебен (германски: Aseleben) — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Зегебит Мансфелдер Ланд.