Амсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Амсдорф
Место во Зегебит Мансфелдер Ланд
Грб на Амсдорф
Амсдорф се наоѓа во Германија
Амсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Општина Зегебит Мансфелдер Ланд
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 94 м
Население 531  (31 декември 2006)
 - Густина 89 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06317
Повик. бр. 034601
Координати 51°27′52″ СГШ 11°43′41″ ИГД / 

Амсдорф (германски: Amsdorf) е село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Зегебит Мансфелдер Ланд.