Штетен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штетен
Место во Зегебит Мансфелдер Ланд
Грб на Штетен
Штетен се наоѓа во Германија
Штетен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Општина Зегебит Мансфелдер Ланд
Основни податоци
Површина 10 км2
Надм. височина 148 м
Население 1.062  (31 декември 2006)
 - Густина 106 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06317
Повик. бр. 034774
Координати 51°26′00″ СГШ 11°41′00″ ИГД / 

Штетен (германски: Stedten) е село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Зегебит Мансфелдер Ланд.