Хорнбург (Саксонија-Анхалт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хорнбург
Место во Зегебит Мансфелдер Ланд
Хорнбург (Саксонија-Анхалт) is located in Германија
Хорнбург (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Општина Зегебит Мансфелдер Ланд
Основни податоци
Површина 11 км2
Надм. височина 206 м
Население 384  (31 декември 2006)
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06295
Повик. бр. 034776
Координати 51°27′12″N 11°35′23″E / 51.45333° СГШ; 11.58972° ИГД / 51.45333; 11.58972Координати: 51°27′12″N 11°35′23″E / 51.45333° СГШ; 11.58972° ИГД / 51.45333; 11.58972

Хорнбург (германски: Hornburg ) е село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Зегебит Мансфелдер Ланд.