Ванслебен ам Зе

Координати: 51°28′0″N 11°45′0″E / 51.46667° СГШ; 11.75000° ИГД / 51.46667; 11.75000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ванслебен ам Зе
Место во Зегебит Мансфелдер Ланд
Црквата во Ванслебен ам Зе
Црквата во Ванслебен ам Зе
Црквата во Ванслебен ам Зе
Грб на Ванслебен ам Зе
Ванслебен ам Зе во рамките на Германија
Ванслебен ам Зе
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Општина Зегебит Мансфелдер Ланд
Основни податоци
Површина 8 км2
Надм. височина 110 м
Население 1.815  (31 декември 2006)
 - Густина 227 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06318
Повик. бр. 034601
Портал www.wansleben-am-see.de
Координати 51°28′0″N 11°45′0″E / 51.46667° СГШ; 11.75000° ИГД / 51.46667; 11.75000

Ванслебен ам Зе (германски: Wansleben am See) — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Зегебит Мансфелдер Ланд.