Ердеборн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ердеборн
Место во Зегебит Мансфелдер Ланд
Грб на Ердеборн
Ердеборн се наоѓа во Германија
Ердеборн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Општина Зегебит Мансфелдер Ланд
Основни податоци
Површина 12 км2
Надм. височина 123 м
Население 1.089  (31 декември 2006)
 - Густина 91 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06317
Повик. бр. 034774
Портал www.erdeborn.com
Координати 51°28′59″ СГШ 11°37′59″ ИГД / 

Ердеборн (германски: Erdeborn) е село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Зегебит Мансфелдер Ланд.