Општинска заедница

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Заедница на општини)
Прејди на: содржини, барај

Општинска заедница (герм. Verbandsgemeinde) е административна единица во германските покраини (сојузни држави) Рајнска област-Пфалц и Саксонија-Анхалт.

Рајнска област-Пфалц[уреди | уреди извор]

Постојат 163 општински заедници во Рајнската област-Пфалц, кои се групирани во 24 окрузи и поделени во околу 2.200 општини.

Многу од општинските заедници се основани во 1969. Порано името на административната единица било Амт. Многу од функциите на општинската власт за неколку општини се споени и администрирани од поголем или неколку централни градови или општини заедно во група, додека индивидуалните општини сè уште имаат ограничен степен на локална автономија.

Саксонија-Анхалт[уреди | уреди извор]

Единаесетте окрузи на Саксонија-Анхалт се поделени во Амт, а од 1 јули 2009, исто така, во општинските заедници. Со владината реформа од јануари 2010, има 18 општинските заедници во Саксонија-Анхалт.

Поврзано[уреди | уреди извор]