Прејди на содржината

Здружена општина

Од Википедија — слободната енциклопедија

Здружена општина или Општинска заедница (германски: Verbandsgemeinde) — административна единица во германските покраини Рајнска област-Пфалц и Саксонија-Анхалт.

Рајнска област-Пфалц

[уреди | уреди извор]

Постојат 163 здружени општини во Рајнската област-Пфалц, кои се групирани во 24 окрузи и поделени во околу 2.200 општини.

Многу од здружените општини се основани во 1969 година. Порано името на административната единица било Амт. Многу од функциите на општинската власт за неколку општини се споени и администрирани од поголем или неколку централни градови или општини заедно во група, додека поединечните општини сè уште имаат ограничен степен на локална автономија.

Саксонија-Анхалт

[уреди | уреди извор]

Единаесетте окрузи на Саксонија-Анхалт биле поделени на Амтови, а од 1 јули 2009 година на здружени општини. Со владината реформа од јануари 2010 година, има 18 здружени општини во Саксонија-Анхалт.

Поврзано

[уреди | уреди извор]