Форхарц

Координати: 51°52′N 11°10′E / 51.867° СГШ; 11.167° ИГД / 51.867; 11.167
Од Википедија — слободната енциклопедија

Форхарц (германски: Vorharz) — заедница на општини во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа источно од Халберштат. Била основан на 1 јануари 2010. Седиштето на заедницата на општини е во Вегелебен.

Заедницата на општини Форхарц се состои од следниве општини:

  1. Дитфурт
  2. Грос Квенштет
  3. Харслебен
  4. Хедерслебен
  5. Шванебек
  6. Зелке-Ауе
  7. Вегелебен

51°52′N 11°10′E / 51.867° СГШ; 11.167° ИГД / 51.867; 11.167