Гренинген

Координати: 51°56′0″N 11°13′0″E / 51.93333° СГШ; 11.21667° ИГД / 51.93333; 11.21667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гренинген
Поглед кон Гренинген
Поглед кон Гренинген
Поглед кон Гренинген
Грб на Гренинген
Гренинген во рамките на Германија
Гренинген
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општ. заед. Вестлихе Берде
Градски единици 5
Градоначалник Ренате Хилебранд (ДХС)
Основни податоци
Површина 60 км2
Надм. височина 99 м
Население 3.556 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39397
Повик. бр. 039403
Портал www.vgem-
westlicheboerde.de
Местоположба на град Гренинген во рамките на округот Берде
Карта
Карта
Координати 51°56′0″N 11°13′0″E / 51.93333° СГШ; 11.21667° ИГД / 51.93333; 11.21667

Гренинген (германски: Gröningen) — град во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа 40 километри југозападно од Магдебург и 10 километри источно од Халберштат. Гренинген е дел од заедницата на општини Вестлихе Берде.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)