Рогец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рогец
Грб на Рогец
Рогец is located in Германија
Рогец
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општ. заед. Елба-Хајде
Градоначалник Волфганг Гросман
Основни податоци
Површина 24 км2
Надм. височина 39 м
Население 2.187 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 91 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл.
Пошт. бр. 39326
Повик. бр. 039208
Портал www.rogaetz.de
Местоположба на Рогец во рамките на округот Берде
Карта
Координати 52°19′0″N 11°46′0″E / 52.31667° СГШ; 11.76667° ИГД / 52.31667; 11.76667Координати: 52°19′0″N 11°46′0″E / 52.31667° СГШ; 11.76667° ИГД / 52.31667; 11.76667

Рогец (германски: Rogätz) — општина во округот Берде во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на десниот брег на реката Елба и е поврзан со Шартау со фериботот Рогец.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2019 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. (германски)