Билстринген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Билстринген
Црквата во Билстринген
Црквата во Билстринген
Црквата во Билстринген
Грб на Билстринген
Билстринген во рамките на Германија
Билстринген
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општ. заед. Флехтинген
Градоначалник Клаус-Дитер Гариц
Основни податоци
Површина 25 км2
Надм. височина 53 м
Население 893 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39345
Повик. бр. 039058
Портал www.buelstringen.de
Местоположба на Билстринген во рамките на округот Берде
Карта
Карта
Координати 52°19′N 11°21′E / 52.317° СГШ; 11.350° ИГД / 52.317; 11.350Координати: 52°19′N 11°21′E / 52.317° СГШ; 11.350° ИГД / 52.317; 11.350

Билстринген (германски: Bülstringen) — општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)