Халденслебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Халденслебен
Градско собрание
Градско собрание
Грб на Халденслебен
Халденслебен is located in Германија
Халденслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Градоначалник Норберт Ајхлер
Основни податоци
Површина 156,15 км2
Надм. височина 54 м
Население 19.143 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 123 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39340
Повик. бр. 03904
Портал www.stadt-haldensleben.de
Местоположба на градот Халденслебен во рамките на округот Берде
Карта
Координати 52°17′N 11°25′E / 52.283° СГШ; 11.417° ИГД / 52.283; 11.417Координати: 52°17′N 11°25′E / 52.283° СГШ; 11.417° ИГД / 52.283; 11.417

Халденслебен (германски: Haldensleben) — град во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на реката Оре, околу 30 километри северозападно од Магдебург. Поврзан е со железничката линија до Магдебург, Ебисфелде и Ајлслебен. Претставува административно седиште на округот Берде. Има протестантска и католичка црква. Старата скулптура на Роланд ги симболизира правата на средновековната населба која ги добила правата како „град“. Таа е единствената скулптура која седи на коњ во светот. Пред 1939, кога се споил со Алтхалденслебен, градот бил нарекуван Нојхалденслебен.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Поврзано: Список на збратимени градови во Германија

Халденслебен е збратимен со следниве градови:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2019 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. (германски)
  2. „Збратимени градови во Цеханув“. Urząd Miasta Ciechanów. Посетено на 29 јули 2013. |archive-url= is malformed: timestamp (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]