Ебисфелде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ебисфелде
Градски дел во Ебисфелде-Веферлинген
Црквата во Ебисфелде
Црквата во Ебисфелде
Грб на Ебисфелде
Ебисфелде is located in Германија
Ебисфелде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Град Ебисфелде-Веферлинген
Основни податоци
Површина 153 км2
Надм. височина 68 м
Население 7.437  (18 октомври 2005)
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39646, 39359
Повик. бр. 039002
Портал oebisfelde.info
Местоположбата на Ебисфелде во рамките на округот Берде
Местоположбата на Ебисфелде во рамките на округот Берде
Координати 52°26′N 10°59′E / 52.433° СГШ; 10.983° ИГД / 52.433; 10.983Координати: 52°26′N 10°59′E / 52.433° СГШ; 10.983° ИГД / 52.433; 10.983

Ебисфелде (германски: Oebisfelde) — село и поранешна општина во округот Берде во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Ебисфелде-Веферлинген.

Географија[уреди | уреди извор]

Ебисфелде е во областа Алтмарк/Магдебуршко Берде. Се граничи со Долна Саксонија на реката Алер. Источно од Ебисфелде е природниот парк Дремлинг.

Историја[уреди | уреди извор]

Помеѓу 1945 и 1990, станицата Ебисфелде служела како премин на внатрегерманската граница за железнички сообраќај. Во составниот дел на Ебисфелде, Бухорст, се наоѓал премин за внатрешна пловидба по Средногерманскиот Канал, бил отворен за водни објекти. Сообраќајот помеѓу Советската окупациска зона (до 1949, потоа Источната Германска Демократска Република, или Западен Берлин и Британската окупациска зона (до 1949) и потоа Западногерманската Сојузна Република Германија бил предмет на интерзонски договор.

Поранешни општински единици[уреди | уреди извор]

  • Бергфриде
  • Брајтенроде
  • Бухорст
  • Герендорф
  • Локштет
  • Ниндорф
  • Васенсдорф
  • Ведендорф

Знаменитости[уреди | уреди извор]

  • Замок
  • Природен парк Дремлинг

Надворешни врски[уреди | уреди извор]