Хетенслебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хетенслебен
Грб на Хетенслебен
Хетенслебен во рамките на Германија
Хетенслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општ. заед. Обере Алер
Градоначалник Дитер Бухвалд
Основни податоци
Површина 61 км2
Надм. височина 99 м
Население 3.549 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39393
Повик. бр. 039401, 039402, 039405
Местоположба на Хетенслебен во рамките на округот Берде
Карта
Карта
Координати 52°07′0″N 11°1′0″E / 52.11667° СГШ; 11.01667° ИГД / 52.11667; 11.01667Координати: 52°07′0″N 11°1′0″E / 52.11667° СГШ; 11.01667° ИГД / 52.11667; 11.01667

Хетенслебен (германски: Hötensleben) — општина во округот Берде во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)