Прејди на содржината

Флехтинген

Координати: 52°19′52″N 11°14′29″E / 52.33111° СГШ; 11.24139° ИГД / 52.33111; 11.24139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Флехтинген
Водена цитадела во Флехтинген
Водена цитадела во Флехтинген
Водена цитадела во Флехтинген
Грб на Флехтинген
Флехтинген во рамките на Германија
Флехтинген
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општ. заед. Флехтинген
Месни единици 4
Градоначалник Дитер Шварц
Основни податоци
Површина 74 км2
Надм. височина 92 м
Население 2.819 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39345, 39356, 39359
Повик. бр. 039054, 039055
Портал luftkurortflechtingen.de
Местоположба на Флехтинген во рамките на округот Берде
Карта
Карта
Координати 52°19′52″N 11°14′29″E / 52.33111° СГШ; 11.24139° ИГД / 52.33111; 11.24139

Флехтинген (германски: Flechtingen) — општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа околу 35 километри северозападно од Магдебург.

Флехтинген е седиште на заедницата на општини Флехтинген.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)