Цилиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цилиц
Грб на Цилиц
Цилиц is located in Германија
Цилиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општ. заед. Елба-Хајде
Градоначалник Дирк Руфер
Основни податоци
Површина 11 км2
Надм. височина 38 м
Население 1.816 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 165 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39326
Повик. бр. 039208
Портал www.zielitz.de
Местоположба на Цилиц во рамките на округот Берде
Карта
Координати 52°16′59″N 11°40′59″E / 52.28306° СГШ; 11.68306° ИГД / 52.28306; 11.68306Координати: 52°16′59″N 11°40′59″E / 52.28306° СГШ; 11.68306° ИГД / 52.28306; 11.68306

Цилиц (германски: Zielitz) — општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2019 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. (германски)