Ајлслебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ајлслебен
Црква во Ајлслебен
Црква во Ајлслебен
Црква во Ајлслебен
Грб на Ајлслебен
Ајлслебен во рамките на Германија
Ајлслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општ. заед. Обере Алер
Градоначалник Манфред Јордан
Основни податоци
Површина 56 км2
Надм. височина 148 м
Население 3.738 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 67 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39365
Повик. бр. 039409
Портал www.allerquelle.de/
aller/eilsleben.php
Местоположба на Ајлслебен во рамките на округот Берде
Карта
Карта
Координати 52°9′N 11°13′E / 52.150° СГШ; 11.217° ИГД / 52.150; 11.217Координати: 52°9′N 11°13′E / 52.150° СГШ; 11.217° ИГД / 52.150; 11.217

Ајлслебен (германски: Eilsleben) — општина во округот Берде во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)