Калферде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Калферде
Грб на Калферде
Калферде во рамките на Германија
Калферде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општ. заед. Флехтинген
Градоначалник Фолкмар Шлипхаке (ДХС)
Основни податоци
Површина 122 км2
Надм. височина 52 м
Население 3.381 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39359, 39638
Повик. бр. 039051, 039056, 039058, 039059
Портал www.calvoerde.de
Местоположба на Калферде во рамките на округот Берде
Карта
Карта
Координати 52°23′44″N 11°17′48″E / 52.39556° СГШ; 11.29667° ИГД / 52.39556; 11.29667Координати: 52°23′44″N 11°17′48″E / 52.39556° СГШ; 11.29667° ИГД / 52.39556; 11.29667

Калферде (германски: Calvörde) — општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа околу 15 километри северозападно од Халденслебен помеѓу реката Оре и Средногерманскиот Канал. Калферде е дел од заедницата на општини Флехтинген.

Првиот документиран доказ за Калферде е од 1196. На местото, каде денес сè уште се наоѓа мост, бил премин низ реката Оре. Трговскиот пат доаѓала од југоисток и ја поминувала реката ова. Водел од Лајпциг низ Магдебург до Линебург и Хамбург. Имало и вторпат, кој доаѓал од Брауншвајг. Важноста на преминот била именувана по човекот Кал. Така, историското значење на „Калферде“ е преминот на Кал.

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)