Лојче-Хајнриксберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лојче-Хајнриксберг
Грб на Лојче-Хајнриксберг
Лојче-Хајнриксберг во рамките на Германија
Лојче-Хајнриксберг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општ. заед. Елба-Хајде
Градоначалник Бетина Зајдевиц
Основни податоци
Површина 31 км2
Надм. височина 40 м
Население 975 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OK
Пошт. бр. 39326
Повик. бр. 039208
Портал www.elbe-heide.de
Местоположба на Лојче-Хајнриксберг во рамките на округот Берде
Карта
Карта
Координати 52°17′N 11°43′E / 52.283° СГШ; 11.717° ИГД / 52.283; 11.717Координати: 52°17′N 11°43′E / 52.283° СГШ; 11.717° ИГД / 52.283; 11.717

Лојче-Хајнриксберг (германски: Loitsche-Heinrichsberg) — општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се создала на 1 јануари 2010 со спојување на поранешните општини Лојче и Хајнриксберг.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)