Колбиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Колбиц
Црквата во Колбиц
Црквата во Колбиц
Црквата во Колбиц
Грб на Колбиц
Колбиц во рамките на Германија
Колбиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општ. заед. Елба-Хајде
Месни единици 4
Градоначалник Хајнц Кинел
Основни податоци
Површина 72 км2
Надм. височина 67 м
Население 3.224 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39326
Повик. бр. 039207
Портал www.gemeinde-colbitz.de
Местоположба на Колбиц во рамките на округот Берде
Карта
Карта
Координати 52°19′N 11°37′E / 52.317° СГШ; 11.617° ИГД / 52.317; 11.617Координати: 52°19′N 11°37′E / 52.317° СГШ; 11.617° ИГД / 52.317; 11.617

Колбиц (германски: Colbitz) — општина во Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)